• Przerwa na czytanie

• Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kanibrodzie przystąpili w poniedziałek - 30 października 2023 r. do ogólnopolskiej akcji czytelniczej pn. ,, Przerwa na czytanie” - IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie. Wydarzenie odbywało się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej - ,, Cała Polska czyta dzieciom”.

Jeden z korytarzy szkolnych zamienił się dziś w ,, strefę czytania” dla uczniów, nauczycieli i pracowników. Na przerwach uczniowie klas IV - VIII, korzystając z wystawki książek ze szkolnej biblioteki, mieli okazję wziąć czynny udział w czytelniczej integracji społeczności szkolnej. Czytanie stało się ciekawym sposobem spędzania czasu między lekcjami. Nie można było narzekać na brak różnorodności wśród publikacji. Jedni wybierali baśnie, drudzy wiersze, a jeszcze inni opowiadania, legendy, a także encyklopedie, atlasy, leksykony itp. Każdy znalazł coś odpowiedniego dla siebie i w swobodny sposób zajął się czytaniem. Uczniowie klas I - III, wraz z wychowawczyniami, byli także dzisiejszymi czytelnikami w tej akcji oraz słuchaczami głośnego czytania bajek. Niektórym ,,starszakom” też odpowiadała taka forma poznawania treści i bycia słuchaczem.

Wystawka książek cieszyła się powodzeniem, a nawet można było już zaplanować, co się wypożyczy z biblioteki do czytania w domu. Niemałą atrakcją dla pierwszoklasistów okazała się również ich wizyta w bibliotece szkolnej i przeglądanie książek dla najmłodszych.

I choć nasza społeczność szkolna nie jest liczna, to jednak mamy nadzieję, że przyczyniliśmy się do wspomnianego, tegorocznego bicia rekordu. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w akcji, którą przygotowała pani Elżbieta Gontarek.

• Granica województwa kujawsko- pomorskiego i wielkopolskiego

• Piątkowa wycieczka z Fundacją Ari Ari to również realizacja założeń szkolnego kółka regionalno - kulturowego Nasze Pogranicze. Jak sama nazwa mówi, nasz Kanibród leży w bliskim sąsiedztwie województw: mazowieckiego, łódzkiego i wielkopolskiego. To ciekawe położenie. Członkowie kółka za punkt honoru postawili sobie odwiedzenie wszystkich 3 mojewództw w najbliższej przyszłości. Właśnie w miniony piątek udało nam częściowo zrealizować ten plan. Na zdjęciu dowód na to że byliśmy w województwie wielkopolskim. Granica województwa kujawsko- pomorskiego i wielkopolskiego znajduje się pomiędzy Chodczem a Przedczem.

• Zapomniane cmentarze. Dziedzictwo kulturalne Kujawsko i Ziemi Dobrzyńskiej.

• W dniu 27 października uczniowie kl. 4 - 8 wzięli udział w kolejnej akcji organizowanej przez Fundację Ari Ari ,,Zapomniane cmentarze. Dziedzictwo kulturalne Kujawsko i Ziemi Dobrzyńskiej". W wycieczce towarzyszyl nam p. Michał Wiśniewski z Grupy Lapidarnia, który bardzo ciekawie opowiadał o cmentarzach oraz historii odwiedzanych miejscowości w tym naszego Kanibrodu. Tym razem porządkowaliśmy cmentarz ewangelicko - augsburdzki w Chodczu. Dodatkowo odwiedziliśmy miejsca po podobnych cmentarzach w Kanibrodzie, i Durlatach. Porządkowaliśmy również cmentarz pierwszwojenny w Dziankówku. Z uwagi na zbliżające się święto Wszystkich Swiętych pozostawiliśmy na cmentarzach zapalone znicze i minutą skupienia uczciliśmy pamięć zmarłych. Uczniowie mieli również możliwość zwiedzenia Przedcza z przepięknym dawnym zameczkiem, parkiem w szacie jesiennej. Atrakcją okazał się krótki pobyt nad tamtejszym jeziorem, na placu zabaw i silowni na powietrzu. Po pracy uczniowie posilili się przepyszną pizzą. Dziękujemy serdecznie Fundacji Ari Ari za kolejną piękną akcję i całą dotychczasową współpracę z naszą szkołą. Koordynatorem szkolnym akcji jest D. Mikołajczyk, która wraz z p. E. Gontarek sprawowała opiekę podczas wycieczki.