Podczas przerwy majowej nasi uczniowie wykazują się postawą patriotyzmu.
# Święto Pracy# Dzień Flagi# Święto Konstytucji 3 maja
Podczas przerwy majowej nasi uczniowie wykazują się postawą patriotyzmu.
# Święto Pracy# Dzień Flagi# Święto Konstytucji 3 maja
Wspomnijmy to jeszcze raz
Pewnego wiosennego dnia pod mury zamku krzyżackiego w Malborku nadciągnęly tłumy.: rycerze, duchowni, mieszczanie, rzemieślnicy kupcy i chłopi. Spośród gawiedzi najliczniejszą grupę stanowili pacholęta.
Audiencja u Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego - Dorota von Kuyawanberga wraz z ceromonią pasowania na rycerzy przybyłych z daleka kandydatów.
Zebranie Kapituły Generalnej Zakonu pod przewodnictwem Komtura oraz jego wiernych dostojnikow: Komtur - Simon von Grzybsken, Wielki Szpitalnik - Kamil von Perlsleben, Wielki Skarbnik - Kacper von Mikulslohe. Kolejni dygnitarze: Wielki Marszałek Kapituły: Jacob von Gold, Wielki Mincerz - Oskar von Rosen.
Zafrasowany Komtur Zamku Malborskiego
niepodzielający optymizmu swoich dostojników co do dalszych losów Zakonu.
Po obradach Kapituły rozpoczęły się przygotowania do uczty w refektarzu. Czego tu nie było: półgąski, bażanty z piórkami, przepiórki w płatkach róż, papuzie języczki w kwaśnym sosie, skrzydełka szczygłów w miodzie.... kuchnia zamkowa. Po sowitej uczcie nastał czas przygotowań do wielkiej bitwy pod Grunwaldem. Rycerze podczas nauki władania mieczem na Zamku Niskim oraz podczas przymiarek płatnerskich.
Na wieść o zbliżającej się bitwie, skuszony obietnicą dużego zarobku, do Malborka przybywał kwiat europejskiego rycerstwa. Jednym z nich był znamienity francuski rycerz - Pierre de Sobiervalier. Ze swoimi giermkami witany przez głównego wojennika krzyżackiego. Dowiedział się też co go czeka jeśli ucieknie z pola walki.
Rada starszyzny również odbyła debaty i poczęła się doskonalić w sztuce wojennej.
Jak wieść niesie Krzyżacy bitwy nie wygrali, a tych, którzy nie zasłynęli w walce, wrzucono do lochów. Jednakże znalazł się taki, który wykoncypował jak otworzyć więzienne wrota i wnet wszyscy uciekli z twierdzy.
W obawie przed rychłym pościgiem zbiedzy pospiesznie odjechali żelaznym rumakiem w nieznanym kierunku.
Czyżby zechcieli wszyscy wrócić do Szkoła Podstawowa w Kanibrodzie
Tekst autorstwa opiekunek na Zamku: p. Doroty Kujawy , p. Donaty Mikołajczyk oraz p. Elżbiety Gontarek.
Inscenizacja audiencji u Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego. W roli Wielkiego Mistrza - Dorota Kujawa w roli rycerzy - uczniowie SP w Kanibrodzie
W dniu 27 kwietnia uczniowie klas III-VIII zwiedzili zamek krzyżacki w Malborku, który w 1997 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zamek ten został wzniesiony w kilku etapach od 1280 roku do połowy XV w. przez Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie.
W czasie zwiedzania tego największego średniowiecznego zamku na świecie uczniowie uczestniczyli w zajęciach na temat: Zamek jako twierdza obronna.
W czasie spotkania zapoznali się z topografią i historią zamku. Wcielili się role obrońców i oblegających, aby lepiej poznać trudy z jakimi jedni i drudzy musieli się zmagać. Przyjrzeli się z bliska elementom militarnym zamku tj. wieże, mury, fosy, mosty, brony, hurdycje. Doświadczyli namacalnie średniowiecznej broni i oporządzenia ochronnego.
Dodatkowo uczniowie wraz z przewodnikiem zwiedzili zamek średni oraz wysoki, gdzie mogli poczuć klimat średniowiecznego zamku.
Rok 2023 ogłoszony został rokiem Mikołaja Kopernika. W związku z tym nasza szkoła przyjęła zaproszenie do wzięcia udziału w Powiatowym Konkursie Wiedzy:" Mikołaj Kopernik - życie, nauka i toruński piernik" w 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, organizowanym przez Szkołę Podstawową w Kłóbce. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem Burmistrza Lubienia Kujawskiego, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Starostwa Powiatowego, Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku oraz Urzędu Marszałkowskiego. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach: I - klasy IV - VI i II- klasy VII - VIII. Uczniowie musieli zmierzyć się z testem, a swoje odpowiedzi przenieść na kartę odpowiedzi. Test dotyczył różnych dziedzin działalności sławnego Polaka i nie należał do łatwych. W rywalizacji brało udział 52 uczniów w obydwu kategoriach. Miło nam zakomunikować, że uczeń - Michał Justyński otrzymał wyróżnienie w kategorii klas IV - VI, a był jedynym reprezentantem naszej szkoły. Młodsze dzieci z klas I-III mogły z tej okazji wziąć udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym; Mikołaj Kopernik - życie nauka i toruński piernik w 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Uczennica kl. III - Nikola Chrząszcz- otrzymała również wyróżnienie.Gratulacje dla Nikolki i Michała i wspierających ich Rodziców.
Jak co roku o tej porze, w Szkole Podstawowej w Kanibrodzie, odbyły się w dniach: 26 - 27 kwietnia szkole eliminacje do XV Powiatowego Konkursu Ortograficznego w Kowalu pod hasłem: ,, Ortografia- nic prostszego- dla każdego myślącego”. Honorowy patronat konkursu obejmuje Burmistrz Miasta Kowal - Eugeniusz Gołembiewski. W naszym Szkolnym Konkursie Ortograficznym wzięli udział uczniowie klas: III - VIII i dzielnie zmagali się z trudną ortografią. Do dalszego etapu konkursu w Kowalu zakwalifikowało się troje uczniów: Julia Hanke z klasy IV, Monika Domowicz z klasy VI i Szymon Grzybowski z klasy VIII. Serdeczne gratulacje! Przed nimi dalsze rywalizacje ortograficzne i kolejne przygotowania. Wierzymy jednak, że godnie będą reprezentować naszą szkołę. Wszystkim uczestnikom szkolnych eliminacji serdecznie dziękujemy za udział i emocje konkursowe!Konkurs przygotowały panie polonistki: Elżbieta Gontarek i Julia Polewska.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich czytelnicy z biblioteki Szkoły Podstawowej w Kanibrodzie obchodzili w dniu 26 kwietnia 2023r.
Uczniowie z klas: IV - VIII
aktywnie włączyli się w działanie biblioteki szkolnej promującej czytelnictwo i zainteresowania książkami. W tym dniu uczestniczyli w bibliotecznych zajęciach warsztatowych, prowadzonych przez panią Elżbietę Gontarek. Podczas nich uczyli się o ochronie praw autorskich i praktycznego sposobu naprawiania oraz wykonywania papierowych okładek do książek. Zajęcia te były ciekawą formą prac społecznych. Praktyczna nauka spodobała się wszystkim, a dla niektórych uczniów stała się źródłem inspiracji w ozdobieniu książek z własnej biblioteczki domowej.
Prace dzieci w ciekawy sposób wpłynęły na poprawę wyglądu wielu książek, za co dziękujemy wszystkim. Gdyby szkolne książki mogły mówić, z pewnością można by od nich usłyszeć też słowa podziękowania.
Wyjątkowo z opóźnieniem obchodziliśmy Dzień Ziemi. W ramach tego wydarzenia ażdy uczeń samodzielnie posadził roślinę doniczkową. Na twarzach malowala się radość i zaangażowanie, a sale lekcyjne wzbogaciły się o piękne ozdoby, które radować będą nasze oczy. Poniżej fotorelacja.
25 kwietnia odbyły się warsztaty dla uczniów z klas 1-3 których celem było zapoznanie uczniów z pojęciem niepełnosprawności i podstawowymi rodzajami niepełnosprawności, kształtowanie pozytywnych postaw wobec osób niepełnosprawnych, motywowanie uczniów do przełamywania lęku w kontakcie z osobami niepełnosprawnymi, doświadczenie trudności z jakimi mogą spotykać się osoby z niepełnosprawnością w codziennym życiu i rozwijanie w uczniach empatii.
Warsztaty poprowadziła Katarzyna Jastrzębska i Joanna Wasielewska.
25 kwietnia 2023 roku dzieci z Oddziału Przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III byli na wycieczce w Lubieniu Kujawskim.
Podczas wycieczki uczniowie spacerowali po ulicach miasta poznając ważne dla mieszkańców gminy miejsca. Odwiedziliśmy stary młyn, Urząd Miejski, OSP, Centrum Kultury, Bibliotekę Publiczną, jezioro Lubieńskie, Kościół Parafialny, skwer w centrum miasta oraz dworzec autobusowy, pocztę, bank, park i dworek. W drodze powrotnej przez szyby autobusu obejrzeliśmy również strefę przemysłową. Wycieczka została zorganizowana w ramach realizacji przedszkolnego projektu edukacyjnego "Gmina Lubień Kujawski - Moja mała Ojczyzna".
24 kwietnia 2023 roku wręczone zostały nagrody w konkursie fotograficznym
" Wiosna, ach to Ty"
I miejsce. kat kl.I-III
Marcelina Barańska
I miejsce. kat.IV-VIII
Zofia Kierzkowska
II miejsce
Kinga Kruczyńska
III miejsce
Wiktoria Zdanowska
IV miejsce
Izabela Zwierzchowska
V miejsce
Oskar Różański
VI miejsce
Alicja Kostrzewska
VII miejsce
Julia Barańska
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy
i zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych konkursach organizowanych przez CK w Lubieniu Kujawski
Młodzież z naszej szkoły brała udział w V edycji akcji, której organizatorem jest Stowarzyszenie "Dla Polski"..
Akcja polega na sprzątaniu porzuconych odpadów na publicznych terenach zielonych.
Celem akcji jest nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Patronat nad przedsięwzięciem objęli m.in. Prezes Rady Ministrów oraz Minister Edukacji i Nauki.
Nasi uczniowie wyposażeni w rękawice i worki aktywnie zaangażowli się w sprzątanie. Efekty wspólej pracy na poniższych zdjęciach
Dnia 19 kwietnia dzieci z Oddziału Przedszkolnego oraz klas I-III były na wycieczce w Kujawsko - Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z wyglądem dawnej wsi - jej architekturą, kulturą oraz życiem codziennym w chałupie i gospodarstwie. Podczas zwiedzania dzieci uczestniczyły w warsztatach samodzielnego wytwarzania masła oraz tłoczeniu oleju z lnu. Ponadto dzieci zwiedziły dwór rodziny Orpiszewskich, gdzie mogły zobaczyć jak wyglądało życie codzienne na dworze oraz poznały historię naszego regionu. Działania te były realizowane w ramach programu edukacyjnego "Gmina Lubień Kujawski - Moja mała Ojczyzna" realizowanego w Oddziale Przedszkolnym.
19 kwietnia 2023 roku uczniowie kl. 8 naszej szkoły odwiedzili Zespól Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu. Zapoznali się z ofertą edukacyjną placówki, obejrzeli pracownie, sale gimnastyczną oraz park maszynowy. Uczniowie dziękują za poczęstunek i miłe przyjęcie. Opiekun grupy: p. S. Banasiak
5 kwietnia 2023r. uczniowie klas 0-V brali udział w warsztatach edukacyjnych z robotyki oraz drukarki 3D przeprowadzone przez Agencję Szkolno Przedszkolną LUPUS. To były bardzo ciekawe zajęcia, dzięki którym nasi uczniowie chętnie będą korzystać z drukarki 3D znajdującej się w naszej szkole. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
4 kwietnia 2023r. odbyło się podsumowanie oraz wręczenie nagród w wiosennym konkursie plastycznym "Tradycyjna ozdoba wielkanocna".
Laureaci konkursu:
W kategorii Oddział Przedszkolny:
I miejsce: Mateusz Ambrożewicz
II miejsce: Oskar Hanke
III miejsce: Piotr Czarniak
Wyróżnienie: Michalina Okupska
W kategorii klas I-III:
I miejsce: Alicja Żółtowska
II miejsce: Laura Kida
III miejsce: Maja Matusiak
Wyróżnienie: Kacper Czarniak
W kategorii klas IV - VIII:
I miejsce: Julia Hanke
II miejsce: Kacper Matusiak
III miejsce: Krzysztof Michalak
Wyróżnienie: Kamil Majchrzak
Do konkursu przystąpiło 37 uczniów. Wybór laureatów był bardzo trudny, ponieważ wszystkie prace które wpłynęły były piękne i wyjątkowe. Dlatego uczniowie, którzy nie zostali laureatami otrzymali również dyplomy za udział oraz upominki. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów.
3 kwietnia 2023r. nasi ósmoklasiści skorzystali z ofert Dni Otwartych w Zespole Szkół w Kowalu. Po powitaniu przez p. Dyrektor placówki spotkali się z nauczycielami oraz mieli możliwość obserwowania i uczestniczenia w zajęciach prowadzonych w doskonałe wyposażonych pracowniach. Atrakcją okazała się projekcja filmu reklamującego szkołę w sali kina ,,Kino za rogiem" mieszczącego się w budynku szkoły. Klasa 8 wraz z wychowawczynią dziękują za miłe przyjęcie.
14 KWIETNIA 2023R. uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu zapoznali pozostałych uczniów z świętem przypadającym 2 kwietnia - czyli Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. Każdy uczeń otrzymał niebieskie serduszko, które symbolizowało wsparcie dla osób ze spektrum autyzmu. W klasach 0-III podczas omówienia tematu autyzmu uczniowie wykonali piękne plakaty oraz gazetki tematyczne. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
31 MARCA 2023R. członkowie szkolnego kółka regionalno - kulturowego ,,Nasze Pogranicze" odbyli pierwszą pieszą wycieczkę z cyklu Poznajemy naszą okolicę. Celem spaceru była miejscowość Beszyn, dawna siedziba ziemiańskiej rodziny Treutlerów, którzy przyczynili się do powstania naszej szkoły. Krótka eksploracja terenu pozwoliła zlokalizować konkretne miejsce położenia pałacu (schody wejsciowe). Uczniowie zapoznali się również z historią rodziny, którą przedstawiła opiekun koła p. D. Mikołajczyk. Obejrzeli również zdjęcia pałacu oraz portrety ostatnich właścicieli Beszyna. Dzisiejszy spacer był udany gdyż dopisała pogoda i wszyscy byli spragnieni ruchu na świeżym, wiosennym powietrzu. Uczniowie chętnie uwiecznili oznaki wiosny, które również tutaj przedstawiamy. Dziękujemy p. K. Augustyniak za opiekę pedagogiczną nad nasza grupą.
29.03.2023 uczniowie klas 0-3 wzięli udział w wycieczce do Włocławka. Dzieci odwiedziły Muzeum Etnograficzne w którym oglądały malowane skrzynie z Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, wystawę kultury ludowej Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej oraz wystawę ,,Smakowite mleczywo, czyli tradycja warzenia serów w polskiej kuchni''. Następnie uczniowie udali się do Browaru B na musical pt. ,,Piotruś Pan'' ,który dostarczył małym widzom wiele radości. Wszyscy wrócili uśmiechnięci i zadowoleni.
Powered by aSc EduPage