Na logopedii też ćwiczyliśmy mózg Ćwiczenia logopedyczne - usprawniające funkcje lewej i prawej półkuli mózgu.
TYDZIEŃ MÓZGU- LOGOPEDIA
- 3
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU ,,OKO NA ZIMĘ''
BAWO DZIEWCZYNY!!!
W przeddzień kalendarzowej wiosny został rozstrzygnięty Wojewódzki Konkurs Fotograficzny "Oko na zimę".
Miło nam poinformować, że prace w czarno-białej odslonie: Natalki Boroń - "Aleja" i "Jezioro"oraz Julii Zlotowskiej - "Sikorka" i "Zwierzyna leśna " zostały docenione przez profresjonalne jury i zakwalifikowały się do wystawy pokonkursowej.
Warto podkreślić, że do konkursu przystąpiło 145 uczniów z różnych szkół województwa kujawsko - pomorskiego. Jurii wyłoniło prace 44 uczestników (wśród nich 4 zdjecia naszych uczennic) do wystawy on -line.
Cieszymy się z sukcesu naszych uczennic i czekamy na kolejne laury. Jesteśmy dumni.
Gratulujemy również wszystkim uczestnikom konkursu.
Poniżej link do wirtualnej wystawy:
TYDZIEŃ MÓZGU
Uczniowie klas I-III wzięli udział w światowej Akcji Edukacyjnej ,,Tydzień Mózgu''. Poprzez różnorodne działania dzieci poznały odpowiedzi na pytania: Po co nam mózg? Jak najlepiej się uczyć? Jak dbać o mózg? Nie zabrakło więc: zabaw na świeżym powietrzu, ćwiczeń relaksacyjnych, gier planszowych, krzyżówek i łamigłówek, zabaw konstrukcyjnych, pogadanki z pielęgniarką szkolną. Dzieci przygotowywały sałatki owocowe oraz prace plastyczne.
Dużym powodzeniem w klasie pierwszej cieszyły się: ,,Tańczące przerwy". Na zajęciach korekcyjno kompensacyjnych dzieci rozwiązywały krzyżówki, rebusy, zagadki, wykonywały ćwiczenia usprawniające pamięć. Na zajęciach plastyczno-technicznych uczniowie malowali mandale, gdyż rysowanie i malowanie uspokaja nasz mózg.
Uczniowie klasy czwartej również dołączyli się do akcji wykonując plakaty pt. ,,Stop używkom''
33
KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY
Dzieci z Oddziału Przedszkolnego brały udział w programie "Kubusiowi przyjaciele natury", dzięki niemu dowiedzieliśmy się jak dbać o swoje zdrowie oraz środowisko w którym żyjemy. Wiemy co to recykling i segregacja odpadów oraz jak oszczędzać wodę i źródła energii. Jesteśmy przyjacielami natury!!
13
LOCKDOWN
Szanowni Państwo!!!
Najświeższe informacje odnośnie obostrzeń.
O wszystkim będziemy informować na bieżąco.
https://www.facebook.com/124646097636231/posts/3326001604167315/
,,JEDYNY TAKI DZIENNIK''
Pierwszy raz w historii konkursów i biorących w niej udział, uczniów naszej Szkoły, podjęliśmy wyzwanie i zmierzyliśmy się z bardzo trudną i wstrząsającą tematyką, poświęconą najtragiczniejszym kartom z historii Polski - Holokaustowi. Tym wyzwaniem okazał się Konkurs Plastyczny pt. ,,Jedyny taki Dziennik", organizowany przez Państwowe Muzeum na Majdanku i adresowany m.in. do młodzieży klas 7. - 8. Z zaproszenia skorzystało pięcioro najstarszych uczniów: Natalia Boroń, Julia Złotowska i Przemysław Antkiewicz z klasy 7. oraz Dominika Księżak i Zuzanna Paczyńska z klasy 8. Opiekę merytoryczną sprawowała p. Elżbieta Gontarek. Konkurs przybliżał nam wiedzę z okresu II wojny światowej i losy ludzi uwięzionych w obozach koncentracyjnych. Niezwykle poruszające serca zapiski z ,,Dziennika" 16- letniej wówczas Jadwigi Ankiewicz, więzionej tam sanitariuszki Szarych Szeregów, stały się kanwą do wykonania prac plastycznych przez naszą młodzież. Jak sami przyznali, trudno im było wyobrazić sobie tamten czas, miejsce i przeżycia ich prawie rówieśniczki, a tematyka stała się nie lada wyzwaniem! Mimo tego, powstały piękne prace w różnych technikach plastycznych, a ich wykonawcy godnie reprezentują naszą Szkołę w Muzeum. Życzymy im powodzenia w dalszych eliminacjach.
PROJEKT - SZKOŁA ĆWICZEŃ GALILEO
Z wielką satysfakcją informujemy iż nasza szkoła jako jedna z pierwszych w rejonie, aplikowała i dostała się do projektu - Szkoła ćwiczeń GALILEO w Nakonowie. Szkolimy się dla nas i naszych uczniów
Celem głównym projektu jest wsparcie systemu wspomagania szkół w zakresie rozwoju u uczniów kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych poprzez utworzenie szkoły ćwiczeń w Niepublicznej Szkole Podstawowej Galileo nr 1 w Nakonowie (dalej NSP Galileo) i wsparcie 56 nauczycieli z 7 szkół z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.
Szkoła ćwiczeń Galileo w Nakonowie stanie się miejscem upowszechniania innowacyjnych działań ze szczególnym uwzględnieniem nauczania języków obcych, matematyki, przedmiotów przyrodniczych, technologii informacyjno-komunikacyjnych, dzielenia się wiedzą i umiejętnościami.
O projekcie:
Projekt wspiera proces uczenia się nauczycieli i studentów w zakresie rozwoju kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych. Realizacja działań obejmie obszary: matematyczny, przyrodniczy, językowy i informatyczny. Zostaną doposażone cztery pracownie przedmiotowe, zorganizowane szkolenia dla kadry, warsztaty dla nauczycieli z siedmiu zrekrutowanych szkół wspieranych oraz studentów kierunku Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej.
Dzięki współpracy z Państwową Uczelnią Zawodową we Włocławku szkoła ćwiczeń stanie się miejscem rozwoju zawodowego dyrektorów i nauczycieli, którzy stosują ciekawe rozwiązania dydaktyczne, organizacyjne, wychowawcze.
Grupą docelową projektu stanowi:
Niepubliczna Szkoła Podstawowa Galileo w Nakonowie w tym 8 nauczycieli szkoły, którzy posiadają wykształcenie wyższe, doświadczenie i kompetencje, wymagane do pracy w szkole podstawowej. Uczą w szkole przedmiotów przyrodniczych, matematyki, informatyki, języków bądź są nauczycielami nauczania początkowego lub bibliotekarzami. To kobiety i mężczyźni, mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego w wielu od 23 do 60 lat.7 szkół podstawowych - to szkoły publiczne i niepubliczne, których siedziba znajduje się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, na terenach wiejskich i miejskich, które zatrudniają min. 8 nauczycieli w każdej szkole.56 nauczycieli szkół podstawowych - osoby pracujące w szkołach podstawowych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, zatrudnione na stanowisku nauczyciela. Posiadają wykształcenie wyższe, doświadczenie i kompetencje wymagane do pracy w szkole podstawowej. To kobiety i mężczyźni mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego w wieku od 23 do 60 lat.7 dyrektorów szkół objętych wsparciem - osoby zatrudnione na stanowisku dyrektora szkoły podstawowej z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Osoby posiadające wykształcenie, doświadczenie i umiejętności wymagane do pracy na tym stanowisku w wieku od 30 do 65 lat15 studentów Państwowej Uczelni Zawodowej we Włocławku, specjalizacji nauczycielskiej.
Projekt nr POWR.02.10.00-00-3005/19 pn. „Szkoła ćwiczeń Galileo w Nakonowie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Projektodawca realizuje projekt zgodnie z Wytycznymi w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach funduszy unijnych na lata 2014-2020.
KONKURS ,,OKO NA ZIMĘ''
Miło nam również poinformować, że uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym „Oko na zimę”, którego organizatorem jest Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Cieszymy się , że szkolny konkurs fotograficzny stał się dla naszych uczniów inspiracją i z chęcią biorą oni udział w takich aktywnościach:)
Celem nierozstrzygniętego jeszcze konkursu jest rozbudzenie wśród uczestników potrzeby obcowania z naturą, pobudzenie ekspresji twórczej i rozwijania kreatywnego myślenia, a także pielęgnowanie kontaktu z kulturą (szczególnie ważnym w obecnym czasie).
Naszym uczniom życzymy powadzenia i najwyższych laurów. Trzymajmy wspólnie kciuki:)
KONKURS ,,NATURA W OBIEKTYWIE''
Nasi uczniowie nie próżnują w czasie pandemii i zdalnego nauczania... wręcz przeciwnie, rozwijają swoje pasje. Miło nam poinformować, że nasza uczennica klasy VII - Julia Złotowska niedawno wygrała głosami Inaternautów, szkolny konkurs fotograficzny, a teraz wzięła udział w ogólnopolskim konkursie fotograficznym " Natura w obiektywie".Z niecierpliwością czekamy na wyniki i trzymamy za Ciebie mocno kciuki:)
PROCEDURY DOTYCZĄCE PRÓBNEGO EGZAMINU ÓSMOKLASISTY
https://spkanibrod.edupage.org/a/dokumenty-szkolne?eqa=dGV4dD10ZXh0L3RleHQxJnN1YnBhZ2U9OA%3D%3D&fbclid=IwAR3NltYDrNz93Mz1FL3fneHPVQ4cd8CHrkmW7LuaZw4QZKGWYFnW9_TiUx8
JAK PORADZIĆ SOBIE W ŚWIECIE (DEZ)INFORMACJI ?
Jak poradzić sobie w świecie (dez)informacji?
Podczas zajęć wychowawczych, uczniowie klas IV- VIII brali udział w lekcji związanej z bezpiecznym i odpowiedzialnym poruszaniem się w cyfrowej rzeczywistości. Uczniowie dowiedzieli się czym jest fake news, jak ważna jest komunikacja, jak rozpoznać manipulację, jak ustrzec się przed zagrożeniami płynącymi z sieci. Nasi podopieczni obejrzeli prezentację przygotowaną przez Fundację Pravda na temat : ,,Jak poradzić sobie w świecie (dez)informacji? Młodzi użytkownicy sieci dyskutowali na temat publikowanych zdjęć i informacji zawartych w sieci. Oceniali również ich prawdziwość. Jednogłośnie stwierdzili , że świadomy użytkownik Internetu jest mniej narażony na negatywne konsekwencje korzystania z sieci, a odpowiedzialne i etyczne korzystanie z nowych technologii przyczynia się do budowania lepszego, bezpieczniejszego środowiska online dla nas wszystkich. Uczniowie wymieniali korzyści płynące z dostępu do Internetu, opowiadali również o zagrożeniach w cyberprzestrzeni . Lekcja stała się źródłem cennych informacji w dobie zdalnego nauczania.
DZIEŃ KOBIET
Z okazji Święta Kobiet uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji ,,8 marca - ja, moja siostra, mama, babcia i prababcia''. Głównym celem akcji było uczczenie tego święta, zwrócenie uwagi na więź międzypokoleniową. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji. Klasy I-III świętowały ten dzień w szkole. Zapraszamy do fotorelacji.
27
KONKURS FIZYCZNO-CHEMICZNY ,,MOLEKUŁA''
Dziś w Szkole Podstawowej im K. Makuszyńskiego w Wiencu odbyl się II etap Powiatowego Konkursu Fizyczno - Chemicznego " Molekuła".
Z naszej szkoły udział wziął Oskar Różański z klasy VI, który dzielnie rozwiązywał test oraz prezentował informacje na temat wykonanych przez siebie modeli: cząsteczki gazu i wody.
Opiekunem ucznia była Pani Dorota Kujawa.
Gratulacje! jesteśmy dumni!
4
SŁOWA MALOWANE WYOBRAŹNIĄ
Z przyjemnością informujemy, że w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Polskiego, rozstrzygnięty został Szkolnym Konkurs Poetycki pod nazwą „ Słowa malowane wyobraźnią” Młodzi poeci mieli możliwość wyrażenia swoich uczuć, marzeń i tęsknot. Do konkursu przystąpiło siedmioro uczestników z klas IV- VIII. Głównymi celami konkursu było inspirowanie młodych artystów do aktywności twórczej, rozwijania talentów literackich, rozbudzania wyobraźni i kreatywności, doskonalenie umiejętności językowych , stwarzanie możliwości prezentacji autorskich utworów oraz rozbudzanie wrażliwości poetyckiej uczniów. Bezstronne jury w składzie: p. Elżbieta Gontarek, p. Donata Mikołajczyk oraz p. Renata Kowalewska- Wnukiewicz, brało pod uwagę: zgodność z regulaminem, poprawność językową, oryginalność zaprezentowanego tematu, zasób emocji, przekaz treści oraz ogólny, artystyczny wyraz utworu. Po długich naradach jury wydało werdykt.
Zwycięzcy :
1 miejsce – Zuzanna Paczyńska z klasy VIII
2 miejsce – Natalia Boroń z klasy VII
3 miejsce – Julia Złotowska z klasy VII
Wyróżnienie:
Szymon Grzybowski
Laureaci otrzymają dyplomy oraz nagrody książkowe, a wszystkim uczestnikom konkursu wręczone zostaną dyplomy pamiątkowe i drobne upominki.
Gratulujemy naszym młodym poetom i życzymy dalszych sukcesów.
2
DZIEŃ KOBIET
Niespodzianka, z najlepszymi życzeniami z okazji Dnia Kobiet, dla wszystkich Pań dużych i małych od chłopców i Panów ze Szkoły Podstawowej w Kanibrodzie
Filmiki wraz z chłopcami z naszej szkoły przygotował Pan Sławomir Banasiak
PROGRAMOWANIE Z PHOTONEM
Dzieci z klasy II na lekcji informatyki wykonywały ćwiczenia związane z programowaniem. W tym celu wykorzystały robota Photon z którym nauka staje się ciekawsza i zabawniejsza. Każdy uczeń miał możliwość programować poprzez: -rysowanie palcem ścieżki,
-umieszczanie symboli-instrukcji w odpowiednim miejscu,
-sterowanie robotem by omijał przeszkody.
Poprzez te ćwiczenia uczniowie rozwijali zdolności manualne, orientację przestrzenną, rozumienie logiki wydarzeń, planowanie i przewidywanie oraz algorytmikę.
,,ZOSTAŃ KOLEGĄ JĘZYKA POLSKIEGO''
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
,,ZOSTAŃ KOLEGĄ JĘZYKA POLSKIEGO”
„Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.
Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”
J. Iwaszkiewicz
21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami aktywnie włączyli się w obchody tej uroczystości, organizowanej pod hasłem ,,ZOSTAŃ KOLEGĄ JĘZYKA POLSKIEGO’’ .
Tydzień Kultury Języka Polskiego okazał się wielkim świętem, nie tylko samego języka polskiego, ale przede wszystkim świętem kultury i tradycji naszej szkoły. Wzbudził on duże zainteresowanie zarówno u dzieci, jak i rodziców. Za co z całego serca pragniemy podziękować.
Pierwszy dzień naszej akcji upłynął pod hasłem ,, Mogę być kim chcę”. Uczniowie wcielili się w bohaterów ulubionych bajek, książek i filmów. Najwięcej inicjatywy wykazały tu dzieci młodsze, pięknie prezentując się w swoich kostiumach , przygotowanych z rodzicami. Nie zabrakło małych Myszek, Pinokia, Kapitana Haka, Belli, Kopciuszka, Królewny Śnieżki, Zariny, Elzy , Arielki, Dziewczynki z zapałkami, Pszczółki Mai, Smoka wawelskiego, Myszki Micky, , Olafa, Dzwoneczka, Czarownicy, Misia Koali , Leśniczego, Wiedźmy, Księżniczki Aurory, Snowballa, Supermana, Czerwonych Kapturków, Króla Maciusia Pierwszego. Kolejny dzień zatytułowany ,, W krainie książek”, poświęcony był na tworzenie zakładek do książek. Wszystkie prace są piękne i bardzo oryginalne. Środa upłynęła pod hasłem ,, Corrida- czyli walka z bykami”. Efektem tego dnia zajęć były plakaty, promujące zasady i reguły ortograficzne. Kolejny dzień rozpoczęliśmy od wysłuchania nagrań przygotowanych przez uczniów klas VI- VII. Dowiedzieliśmy się , że ,,Słowa mają wielką moc”. Nie zabrakło utworów patriotycznych, podniosłych i poważnych. Mogliśmy również wysłuchać krótkich bajek i wierszy o różnorakiej tematyce. Ostatni dzień szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Polskiego zatytułowany był ,, Słowa malowane wyobraźnią”, uczniowie brali udział w Szkolnym Konkursie Poetyckim. Wkrótce rozstrzygnięcie konkursu. Bądźcie z nami.
W międzyczasie uczniowie klas I-III uczestniczyli przez trzy dni w zajęciach warsztatowych, w bibliotece szkolnej , gdzie z p. Elżbietą Gontarek doskonalili umiejętności czytania słowników, korzystania z księgozbioru podręcznego.
W akcję Tygodnia Języka Polskiego pięknie wpisuje się czasowa i zewnętrzna wystawa galerii prac plastycznych i pisarskich dzieci, interpretujących świat przedstawiony książki pt. ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek…’’ Joanny Bednarek.
Fundacja ARI ARI w projekcie pn. ,,Literatura polska według młodzieży 2020’’ udostępniająca wystawę , wizualizuje tę książkę . Popieramy taką formę i zachęcamy do wypożyczenia nowej książki z naszej biblioteki.
Jeszcze raz dziękujmy wszystkim uczniom oraz rodzicom za zaangażowanie i pomoc w realizacji naszego wspólnego projektu. Wszyscy zostaliśmy ,,kolegami Języka Polskiego”.
Koordynatorzy :
Elżbieta Gontarek
Donata Mikołajczyk
Renata Kowalewska- Wnukiewicz
51
NARODOWY DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” #1Marca. Tego dnia w 1951 roku, w Warszawie w więzieniu na Mokotowie, rozstrzelano przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość - ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pług” i jego współpracowników: Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela. Komuniści zakopali ich ciała w nieznanym miejscu.
W związku z tym gorąco zachęcamy do obejrzenia koncertu „Młodzi Niezłomnym”.
https://www.youtube.com/watch?v=qOYQlsjb3P0&feature=youtu.be
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Polskim Radiem. Oprawę artystyczną widowiska zapewnił zespół SOUL Sanok.
Koncert „Młodzi Niezłomnym” to jedna z form uczczenia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz oddania hołdu tym, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Mamy świadomość, że naszą wolność zawdzięczamy postawie, która cechowała Żołnierzy Niezłomnych.
WYSTAWA PRAC FUNDACJI ARI ARI ,,ADAPTACJE''
Od kilku dni przy wejsciu na teren naszej szkoły można oglądać wystawę Fundacji Ari Ari pt. Adaptacje. Wystawa ta powstała w oparciu o prace dzieci z innych zaprzyjaźnionych z Fundacją organizacji i podmiotow. Tym razem młodzi adaptatorzy literatury wzięli na warsztat książkę Pani Justyny Bednarek ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek". Wystawę poprzedziła niespodzianka od Fundacji dla nas - 2 książki pisarki, które można już wypożyczyć w szkolnej bibliotece. Urządzenie tej wystawy pięknie wpisuje się również w zorganizowany w mijającym tygodniu Tydzień Języka Ojczystego w naszej szkole. Zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygodami zaginionych w praniu skarpetek na podstawie powieści autorki ale także prac literacko - plastycznych dzieci w wieku od 5 do 12 lat, które same wymyśliły niesamowite historie, które mogły przydarzyć ich własnym skarpetkom. Miłego oglądania! Plansze zamontował p. Cezary Rybski, a współpracą z Fundacją zajmuje się p. D. Mikołajczyk.
Zapraszamy do obejrzenia
3
DNI JĘZYKA OJCZYSTEGO
Dni Języka Ojczystego w kl. I-III:
Podczas Dni Języka Ojczystego dzieci wraz z wychowawcami pracowały bardzo aktywnie i wykonały wiele zadań. Prezentowały swoje ulubione książki, wykonały zakładki, kukiełki, plakaty dotyczące reguł ortograficznych, recytowały wiersze, uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych.
Do akcji włączył się ks. Krzysztof oraz Pani dyrektor A.Rybska którzy czytali dzieciom. Zagadki dotyczące higieny i zdrowia czytała pani Grażynka- szkolna pielęgniarka.
Dzieci wzięły również udział w Konkursie Plastycznym ,,Bohater mojej ulubionej bajki lub baśni''. Zgodnie z regulaminem konkursu komisja w składzie : p. dyrektor A.Rybska, p. M.Szarwas, p. R.Krukowska i p. K.Matczak brała pod uwagę estetykę prac, format, technpracy ikę i przyznała 3 wyróżnienia:
kl. I - Nikola Chrząszcz
kl. II- Julia Hanke
kl. III- Nikola Boroń
Dzięki anonimowemu fundatorowi nagrodzone zostały wszystkie dzieci.
Za konkurs odpowiedzialna była p. M.Szarwas.
20
Archiwum Aktualności